יועץ לרכישת דירה – האם הוא שווה את המחיר?

תוכן עניינים - מעל מה נדבר במאמר זה

ממציאת הנכס המתאים ביותר עוברגם ועד חיסכון של עשרות אלפי שקלים במהלך תהליך הרכישה. כך יועץ לרכישת דירה יוכל לעזור גם לכם.
יועץ לרכישת דירה

מזל טוב, החלטתם לרכוש דירה. בין הבדיקות המקדמיות של מצבו של הנכס ורישום הזכויות, ישנם גם צעדים נוספים וקריטיים שחשוב להקפיד עליהם בכדי שהעסקה תעבור בשלום. כאן נכנס יועץ לרכישת דירה, שהוא למעשה יועץ נדל"ן שמתמחה בליווי תהליך הרכישה ומתמחה באופן ספציפי בקניית דירות (בניגוד לדוגמא לקניית קרקעות). מה כוללים שירותיו ומתי נזדקק להם? המאמר הבא יעשה לכם סדר בבלגן.

קניית נכס – מה הוא כולל?

אחת העסקאות הכלכליות המשמעותיות ביותר בחיינו היא קניית נדל"ן, בין אם למגורים ובין אם להשקעה. התהליך שנחשב לארוך ומורכב, הוא פתח ללא מעט טעויות שיכולות להביא לקניית "חתול בשק" ועלויות נוספות שמייקרות משמעותית את העסקה.
השלב הראשון לאחר ההחלטה לרכוש נכס, היא אפיון הצרכים והרצונות בנוגע לדירה העתידית, בין אם בתקציב הרכישה, דרך המיקום הרצוי ומאפיינים נוספים. נקודה זו היא גם בניית המסגרת של העסקה, והיא מגדירה את גבולות הגזרה הרצויים. הצעד הבא יהיה איתורו של הנכס, בין אם באזור החיפוש שהוגדר מראש ובין אם במאפיינים כלליים שהגדרתם.
לאחריו, שלב הבדיקות המקדמיות נוגע להיבטים פיזיים, משפטיים והנדסיים של הנכס. במסגרת הבדיקה הפיזית, תבחנו את סביבת הדירה ביחס למיקומה, תשתיותיה ומצבה הכללי ביחס למאפיינים שהוצגו לכם בטרם באתם "לבחון את השטח". הבדיקות המעמיקות יותר יהיו ביחס לזהות המוכר, הזכויות הקנייניות של הנכס והערכת שווי הדירה על ידי שמאי מוסמך. מאחר ומדובר בבדיקות קריטיות, רצוי להיעזר גם בשירותיו של עורך דין.
השלבים הראשונים בקניית נכס עלולים להעלות חשש רב אצל הקונים. חשש שנובע בעיקר בשל פערי הידע בין הצדדים. לכן, פרט ללמידה עצמית ומקיפה והתנהלות זהירה, ניתן להיעזר בשירותיו של יועץ לרכישת דירה – איש נדל"ן מקצועי שילווה אתכם החל משלב גיבוש הצרכים ואיתור הנכס הרלוונטי.

מתעניין בלקיחת משכנתא וזקוק להכוונה?

יועץ לרכישת דירה – מה תפקידו?

ניתן לחלק את עיסוקם של יועץ לרכישת דירה לשניים – אלו המתמחים בהכוונה לקראת איתור הנכס ואלו שמתמחים בליווי העסקה עצמה. לרוב, בשלב האיתור הראשוני תפקידו של יועץ לרכישת דירה יהיה לזהות את אפיק ההשקעה הנכון עוד לפני איתור הדירה המבוקשת. מנגד, יועצים המתמחים בליווי העסקה עצמה ילוו אתכם גם בשלבי בדיקת הנכס, קבלת המשכנתא ובסופו של התהליך גם ברישום הדירה.
חשוב להבין שתפקידו של יועץ לקניית דירה הוא מעצם תיאור התפקיד – לייעץ. הוא אינו מוסמך לקבל החלטות או להחיל קביעות במקומכם, אלא לספק הכוונה המבוססת על היכרותו עם שוק הדירות ומתן נתונים רלוונטיים שיסיעו לכם לקבל החלטה מושכלת.

בין תפקידיהם הרבים ניתן למנות:

  • מיפוי יכולותיהם הכלכליות הקיימות של הרוכשים אל מול אלו העתידיות וסיוע ביעוץ משכנתא בהתאם ליכולות אלו.
  • סיוע באיתור הנכס בכפוף לדרישות הרוכשים.
  • מתן ייעוץ בכל הנוגע למשא ומתן אל מול המוכרים וסיוע בכל הנוגע להתנהלות מולם, לרבות ביצוע כלל הבדיקות המקדמיות הנדרשות.
  • סיוע באיתור אנשי מקצוע לטובת בחינתם של פגמים וליקויים קיימים בנכס.
  • זיהוי הזדמנויות נדירות כמו דירה בנמכרת במחיר נמוך ממחיר השוק או קניית דירה מכונס נכסים

לצד אלו, תפקיד הייעוץ גם הוא להתאים את צפיותיהם של הרוכשים למציאות בשטח, בכפוף לרצונותיהם האישיים ויכולתם הכלכלית. מאחר ולא תמיד אלמנטים אלו הם ברי השגה או ביצוע, כמו במקרים של ניסיון לבצע קניית דירה ללא הון עצמי יועצים לרכישת דירה מסייעים בהבנת תמונת המצב המלאה ביחס לגובה התקציב הקיים.

לאחר שגבולות הגזרה לאיתור הנכס ברורים, אפשר להתחיל במלאכת סינון הדירות בהתאם לפרמטרים שהגדרנו. הסינון יכול להתבצע באופן שהולך ומצמצם את האפשרויות, החל מהערים המתאימות ועד לרחובות. כך ניתן  למקד את החיפוש סביב הנכסים המתאימים לצרכים והיכולות שהוגדרו במשותף.

עם איתורם של הנכסים הללו, מתחילה עבודת השטח של היועץ. בסיור משותף עם הרוכשים, הוא עובר בין הדירות ומנסה לאתר ליקויים ופגמים, ולהזהיר מעסקאות מפוקפקות כמו קניית דירה מחולקת. בנוסף,  היועץ מברר באופן מעמיק את מצבו הפיזי של הנכס ומבקר את המחיר המבוקש על מנת להכין את הקרקע לקראת משא ומתן אפשרי על הסכום הרצוי אל מול בעלי הדירה או המתווך. 

למה צריך יועץ לרכישת דירה
התפקיד הכי חשוב של יועץ לקניית דירה הוא למנוע טעויות מצד הרוכשים

איך כדאי לבחור יועץ לרכישת דירה?

נפתח בשאלה אחרת "למה בכלל אנו צריכים יועץ לרכישת דירה?"
התשובה היא שיועץ מקצועי המתמחה במתן השירותים הללו: מכיר את שוק הדירות, ביכולתו לאמת כל פרט באופן שמקטין את הסיכון לטעויות קריטיות, בייחוד כאשר מדובר על קניית דירה ראשונה. הוא מסייע באיתור משכנתא וכמובן, מאפשר את השגת היעדים שהוגדרו בשלב שלאחר ההחלטה על רכישת נכס.
עוד בטרם תתחילו בחיפושים אחר היועץ שאתם צריכים, עליכם להגדיר את סוג הייעוץ שאתם מעוניינים לקבל. במידה ואתם מעוניינים בהכוונה ראשונית למציאת הנכס הרצוי, מקדו את החיפוש ליועצים המתמחים בשלב זה. במידה וברשותכם רשימת נכסים אופציונליים, האופציה העדיפה עבורכם היא לפנות לאנשי מקצוע המתמחים בליווי עסקאות על שלביהן השונים.
לאחר שהגדרתם את סוג השירות המבוקש, ישנם מספר דברים שחשוב לשים לב אליהם בבחירת איש מקצוע. בשלב שלפני הפנייה, היינו ממליצים לבדוק את המידע הקיים אודות היועץ. בידקו האם קיים אתר אינטרנט או פרופיל מקצועי באחת מהרשתות החברתיות.
לצד אלו, חפשו המלצות מלקוחות קודמים. מאחר ומדובר במתן שירות המסייע לרכישת נכס, חשוב לבחור באדם בעל ידע מקצועי והיכרות מעמיקה עם שוק הדירות. לאחר הפגישה הראשונית, שימו לב לאופי העבודה. במידה ואתם מרגישים שמנסים לקנות את אמונכם בהבטחות שאינן מציאותיות כמו מחיר אטרקטיבי באופן מחשיד או הבטחות חסרות בסיס, היינו ממליצים לעשות בדיקה נוספת בטרם תשכרו את שירותיו של אותו היועץ.

עלות יועץ לרכישת דירה
העלות של יועץ לרכישת דירה קטנה מאוד ביחס לכסף שהוא מצליח לחסוף בתהליך

עלות שירותיו של יועץ לרכישת דירה

ישנם רוכשים שלא ממהרים לפנות לשירותיו של יועץ לרכישת דירה מהסיבה הפשוטה שמדובר בעלות נלווית לעסקה שגם ככה מגיעה לרוב למיליוני שקלים. אולם, לא פעם אותן עלויות עשויות לחסוך לכם במקרה הטוב עשרות אלפי שקלים ובמקרה היותר טוב גם עוגמת נפש או טעויות משפטיות שעשויות לסרבל את המסע לרכישת הדירה. הדבר דומה בעיניי לניסיון של רוכשי דירה חדשים לחסוך את עלויות העורך דין כאשר הם קונים דירה על הנייר ולהסתמך על עורך הדין של הקבלן, דבר שאינו חכם ואינו נכון בשום אופן.
בכל הנוגע לעלויות, ניתן לחלק אותן לסוגי הייעוץ השונים. עלות השירות הנוגע להכוונה ראשונית באיתור הנכס, עשוי לנוע בין ₪250 ל300 ₪ לשעת ייעוץ. מחירים אלו, עשויים להשתנות בהתאמה, אם כי זהו הטווח הנפוץ. כמו כן, העלות עשויה להשתנות במידה ומדובר בליווי נדל"ני בשטח, שם עשויים להתווסף למחיר גם הוצאות דלק בנוסף. ניתן לבדוק את מחירי ייעוץ הנדלן והמשכנתאות גם כאן
כאשר מדובר ביועצי נדל"ן המתמחים בליווי העסקה לכל אורכה, עלות השירותים תגולם באחוזים בודדים מערך העסקה ועשויה לנוע בטווח ממוצע של בין 2% ל-3% מסך העסקה. ליווי עסקאות נדל"ן הוא תהליך הכולל מספר רב של משתתפים ובדיקות רבות. לאור הזמינות הרבה והיקף העבודה המאומץ של יועצי הנדל"ן המתמחים בתמחור העסקה, שכרם יגולם לרוב בשיטה זו. על אף שקבלת אחוזים מסך העסקה עשוי להראות כמרתיע, יועץ נדל"ן מנוסה, יצליח להפחית ממחיר העסקה כך שהירידה תכסה את שכרו. לכן, שיטת תמחור זו עשויה להיות במקרים רבים דווקא משתלמת לשני הצדדים.
לסיכום נאמר, שכמו רכישת דירה, גם איתור יועץ נדל"ן עשוי להיות עבודה מאומצת. אולם, בכל הנוגע לעסקאות מהסוג הזה, שימוש בשירותיו של איש מקצוע עשוי לחסוך עוגמת נפש, סכומי כסף רבים ולהעניק שקט רב לכם הרוכשים.

מתעניין בקניית דירה וזקוק להכוונה?

מוזמן להשאיר פרטים ואחזור אלייך לשיחת ייעוץ ראשונה

חושב שהמאמר יכול לעזור למישהו שאתה מכיר ? מוזמן לשתף

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
וואצאפ
אימייל

אולי יעניין אותך גם…

משכנתא ללא הון עצמי
הפופולריים ביותר
אורן נפתלי

האם ניתן לקחת משכנתא ללא הון עצמי?

חולמים לרכוש דירה אבל אין לכם מספיק הון עצמי? לפניכם כל הדרכים לגשר על פער ההון העצמי הנדרש ולקחת משכנתא ללא הון עצמי

יועץ נדלן לזוג צעיר
נדל"ן
אורן נפתלי

קניית דירה על שם אחד מבני הזוג

הם היתרונות, החסרונות וכיצד לפעול באופן נכון לקניית הדירה שלכם. בואו להכיר את האופציה של רכישת דירה הרשומה על אחד מבני הזוג בלבד.